Tani kask? Lepiej zadbać o bezpieczeństwo

Tani kask – sposób na oszczędność, czy zagrożenie życia?

Do naszej redakcji często przychodzą maile z pytaniami o recenzje konkretnych modeli kasków – wiele osób chce poznać opinię o kasku, zanim go kupi. Nie ma nic złego w takim podejściu – popieramy je w stu procentach. Warto dowiedzieć się jak najwięcej o przedmiocie, który będziemy kupować. Jednak przedmiotem tego artykułu są tanie kaski – takie produkty najczęściej pojawiają się w naszej skrzynce.

Tani kask - czy na pewno bezpieczny?

Po co zakładamy kaski motocyklowe?

Każdy kask motocyklowy zakładany jest nie tylko dlatego, że nie założenie karane jest mandatem. Kask zapewnia bezpieczeństwo w trakcie upadku – chroni głowę i kark. Z tego powodu nie warto oszczędzać na tym elemencie wyposażenia i kupować tylko i wyłącznie atestowane i w pełni bezpieczne kaski. Co więcej, po każdym upadku, w którym uderzyliśmy kaskiem w jezdnię lub inny element powinniśmy kask wymienić. Po uderzeniu jego właściwości mogą się zmieniać – oczywiście na gorsze.

Z czego składa się tani kask.

Przejdźmy jednak do budowy kasku, który nie ma atestu, a jego producenci mieli tylko jeden cel, czyli stworzenie możliwie najtańszego kasku:

  • Skorupa z taniego, elastycznego tworzywa sztucznego. Ta część kasku jest najważniejsza, ponieważ to ona jako pierwsza przyjmuje uderzenie. W wielu przypadkach skorupa kasku może uratować życie przyjmując uderzenie i rozprowadzając je równomiernie. Tutaj do akcji przechodzi pianka.
  • Pianka – znajduje się pod skorupą z plastiku. W budżetowych wersjach (kosztujących około 30 zł) piankę zastępuje zwykły styropian, który mimo, że jest elastyczny w ogóle nie nadaje się do amortyzacji głowy podczas upadku. Założenie takiego kasku i nawet najmniejszy uraz może okazać się śmiertelny.
  • Osłona – w normalnym, atestowanym kasku spełnia swoje zadanie i w razie upadku zostaje nienaruszona. W tanim kasku zrobiona jest z przezroczystego, chudego tworzywa, które pęka na duże, ostre kawałki po uderzeniu. Osłona znajduje się blisko oczu, dlatego jest to niezwykle niebezpieczne.

Jak widać, na kasku nigdy nie warto oszczędzać. Zapraszamy do sprawdzenia naszego poradnika, w którym pokazujemy, jak zadbać o bezpieczeństwo podczas podróży motocyklem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *